Štěpán Duháň
BLOG: UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE, RECENZE
Vydáno
17. září
2016

Vonět jako gentleman

325
+325

Psát článek o nakupování v Londýně, hlavním městě evropského gentlemana, by bylo jako chtít napsat Encyklopedii Britannicu. Je to tak obsáhlé téma, že i jen článek o tom, kde koupit ponožky, by byl příliš dlouhý. Zaměřím se proto na nejmenší možnou část. Parfémy. 

Říkáte si, jak právě parfémy mohou být neobsáhlé téma... Dobrá, škrtněte všechny "klasické" (rozuměj běžné) parfumerie, které znáte z Čech, přidejte k nim i ty, které v Čechách ani nejsou, všechny obchodní domy a drogerie. Pak také i všechny barber shopy, protože ve skutečnosti žádné parfémy neprodávají, nabízí většinou kolínské po holení a jejich vůně jsou skoro vždy těžce snesitelné a navíc ve finále voní všechny skoro stejně. Londýn vám ještě trochu pomůže, má totiž opravdový jedinečný obchod s parfémy. Ne, on vám pomůže opravdu hodně, ty obchody má totiž dva!

Prvním z nich je Floris, obchod a výrobna parfémů, která existuje již od roku 1730! Firmu založil Juan Famenias Floris, který přišel do Londýna hledat štěstí z Menorcy. Štěstí našel a tak dnes již 8. a 9. generace rodiny stále provozuje firmu na stejném místě, kde byla založena. V obchodě na Jermyn St. 89 je v přízemí obchod a přímo nad ním je dílna, kde všechny parfémy vznikají. Obchod je opravdu jiný než běžné parfumerie, dominuje mu mahagonový pult, který byl pořízen v roce 1851 na Velké výstavě v Křišťálovém paláci. Od roku 1820 je Floris dodavatelem královského dvora, v současnosti jejich vůně používá Její Veličenstvo a princ z Walesu. Floris číslo 89 také nosí postava Jamese Bonda, zákazníkem byl i Winston Churchill nebo Marilyn Monroe. Protože se jedná o značku, která provozuje nejen obchod, ale i dílnu, můžete si tu nechat vyrobit i svůj parfém na míru.

Já jsem si u Florise koupil před třemi roky vůni Cambridge, která oslavovala narození prince George. Jednalo se o jemnou, ale výraznou vůni. Parfém se skládal z mořských tónů, bergamotu, jasmínu a levandule, které přecházely do cedru a balzámu z jedle, ambry, pižma a náznaku vanilky. Základem parfému byly opět mořské tóny, jalovec a mech. Byla to skutečně výjimečná vůně, se kterou se mi pojilo mnoho krásných zážitků, o to víc mě mrzelo, když jsem zjistil, že šlo pouze o limitovanou edici, která se již nevyrábí.

Letos jsem se proto do Floris vypravil znovu a přestože jsem vyzkoušel vše, co se v pánských klasických vůních i limitovaných edicích (pozor na ně, limitovaných vyrábí jen 200 flakónů), nevybral jsem si. Vyzkoušel jsem proto druhý parfémářský dům, který je "jenom" z roku 1870 a nese název Penhaligon´s. Královna Victorie byla první královský objednavatel těchto parfémů a dnes jsou jimi princ Philip a princ z Walesu, jejichž je Penhaligon´s oficiální dodavatel. Firma také původně sídlila na Jermyn St., ale několikrát se stěhovala a dnes jejich obchody najdeme na několika místech, jeden je však nedaleko původního místa v Burlington Arcade.

Přestože obchod není tak krásný jako u Florise, je zážitek zde být. K obligátnímu čichání ke kávě zde nabízí také vodu, jejíž vypití má také napomoci zmoženému a převoněnému nosu. Flakony Floris se mi hodně líbí, ale ty od Penhaligon´s jsou opravdu krásné, velmi neobvyklé, ač vlastně klasické. Protože jsem se nemohl úplně přesně rozhodnout, vybral jsem si nakonec dvě vůně. První je Douro Eau de Portugal. Tato vůně byla vyrobena v roce 1911 pro sira Percy Crofta, jehož portugalský předek byl špion proti Napoleonovi ve prospěch Anglie, a pojmenována je po údolí Douro, kde se pěstuje portské. Parfém (který má sice podtitul Eau de Portugal, ale ve skutečnosti je to Eau de Cologne a má tedy obsahově nejmenší podíl obsaženého skutečného parfému) se skládá z pelargonie, citronu, levandule, limetky, bazalky a mandarinky. V jejím srdci se skrývá konvalinka s neroli a základ tvoří santalové dřevo, pižmo, dubový mech a labdanum. Opravdu nedokáži říci, kterou z těch přísad cítím nejvíce, patrně žádnou, protože se jedná o perfektní kombinaci všech ingrediencí. Když ale přivoním a zavřu oči, ihned mi naskočí obrázek města u moře, bílá košile, modré kalhoty, mokasíny na bosé noze, víno, krásný a dlouhý letní večer.

Druhý parfém, který jsem si u Penhaligon´s koupil, je Esprit du Roi, který je dle obsaženého množství parfému toaletní vodou. Má ještě zvláštnější složení než Douro. Mimo kardamomu, citrusů, máty, bergamotu, jasmínu, zimolezu, hřebíčku, ylang-ylang, vetiveru obsahuje také lišejník, malinu, ambru, bílé pižmo a list rajčete. Tato vůně pochází z osmdesátých let, a proti nespoutanému, rozvernému a mužnému Douru je Esprit du Roi vůní velmi důstojnou, elegantní, klidnou a luxusní. Při čichnutí vidím muže v obleku, v divadle, kavárně, nebo na jednání v bance, který o sobě nemá zapotřebí pochybovat, přesně ví co chce a jak toho docílit.

Parfémy jsou v obou domech perfektně baleny do nádherných krabiček a tašek, které vždy mají znak královského dodavatele, protože v Anglii je to čest. Titul dvorního dodavatele totiž dostávají jen ty nejkvalitnější firmy, které dodávají pro členy královské rodiny po mnoho let, někdy i po několik generací. V Penhaligon´s vám navíc dá prodavač bílý kapesníček, který navoní právě koupenou vůní. Mně se to více než hodilo, měl jsme na sobě právě úplně nové sako, ale kapesníček s sebou ani jediný. Pokud byste skutečně nebyl gentlemanem, zde ho z vás určitě udělají. My muži nemáme moc možností, jak se při formálním oblékání odlišit. Všichni nosíme tmavé obleky a bílé košile, stejný typ bot. Můžeme proto jít do parfumerie a tam si koupit vůni, kterou nosí všichni kamarádi, kolegové, šéf... a být jako stádo. Anebo si ji můžeme pořídit v obchodě, který není masovým chrličem "jeansových" voňavek, a stát se s její pomocí skutečnou osobností.


00-IMG 7049upcb
01-london-royal-floris
02-Penhaligons
03-Penhaligons
04-480wide
05-sku 851131594 1
06-IMG 7028m
07-DOURO
08-journal image
09-IMG 7035up

JA

Tagy: Komentáře, Recenze a testy

Štěpán Duháň • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. HV

Štěpán Duháň


logo

Módní poradce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím

Cena poradenství je 1000 korun za hodinu.
V případě následné spolupráce, první hodinu konzultace poskytuji zdarma.