Muž stylu
V uplynulých měsících Buckinghamský palác oznámil, že od podzimu letošního roku se princ Philip vévoda z Edinburghu vzdá svých oficiálních povinností. Británii slouží již sedmdesát let a tak dlouho pracuje skutečně málokterý člověk na světě. Své povinnosti plnil vždy profesionálně, odhodlaně a především stylově, alespoň co se odívání týká.Princ Philip je poněkud rozporuplnou osobností, kterou někteří hodnotí jako neurotického cynika, jiní jako člověka vzdělaného a citlivého. Pro mne osobně je především dokonalým reprezentantem klasické britské módy, která je vzorem každého gentlemana. Je vždy vhodně oblečen pro každou společenskou i soukromou událost, nepodléhá trendům. Jeho styl je nadčasový. Základem jeho šatníku je dobře padnoucí oblek a střízlivé doplňky.
Princ Philip je muž, který si své oblečení vybírá a často i navrhuje sám. Jeden ze svých blejzrů si nechal ozdobit knoflíky se znaky všech složek britského námořnictva. Oblečení si samozřejmě nechává šít na zakázku u královských dodavatelů, nelze ho ovšem podezírat z marnivosti či zbytečného utrácení za oblékání. Princ Philip je totiž velmi šetrný muž, který má v šatníku jen to, co skutečně unosí a potřebuje. Dle jeho vlastních slov například žaketů, což je alfa a omega šatníku britského gentlemana, si nechal za svůj již téměř stoletý život ušít jenom pět, přičemž tři z těchto pěti stále nosí. V roce 2008 také tiskem proběhla zpráva, že princův komorník poslal ke krejčímu upravit dvoje kalhoty, oboje pocházející z padesátých let.
Oblíbeným princovým krejčím je John Kent, držitel titulu královský dodavatel. Patří mezi klasické anglické krejčí, šije na zakázku metodou bespoke i metodou MTM. Cena obleku šitého metodou bespoke začíná na částce sto tisíc korun, což na prvotřídního anglického krejčího není nijak závratná suma. Jeho bespoke košile stojí zhruba šest tisíc korun, což je cena, za kterou se touto metodou šijí košile i v Čechách a z tohoto pohledu mi cena nepřipadá až tak vysoká. Koneckonců dnes i obyčejná konfekční košile určitých značek stojí okolo čtyř tisíc korun.
Styl prince Philipa není těžké si osvojit. Vychází ze dvou zásad. Vždy se oblékat vhodně vzhledem k určené příležitosti a vždy volit kvalitní materiály a špičkové provedení z rukou zkušeného krejčího. Nemluvím samozřejmě vůbec o všech jeho uniformách a ceremoniálních oděvech, které jsou samostatnou kapitolou a nejsou zpravidla součástí šatníku běžného gentlemana. S jeho civilním stylem se ovšem ztotožnit a inspirovat můžeme.
http://kenthaste.co.uk/
Tip pro vás: Pokud se právě do Londýna nechystáte, nebo nemáte volných sto tisíc korun, ale přesto toužíte být styloví jako Princ Philip, kupte si klasické pánské pyžamo. Indiskrétní komorníci kdysi prozradili, že v prvních letech manželství s královnou Alžbětou II. zůstávalo pyžamo vždy zcela netknuté vedle společné postele manželů. O čem tento fakt svědčí? O tom, že klasické pánské pyžamo je součástí princova šatníku. Klasické pánské pyžamo, ať oblečené na těle nebo položené vedle postele, z vás tedy může ihned učinit britského gentlemana z těch nejvyšších kruhů.
Bespoke: metoda šití, kdy se zcela dle fyzických měr zákazníka tvoří košile či oblek na základě originálního střihu. Takový oblek stojí minimálně třicet tisíc korun.
MTM - Made To Measure: česky měřenka. Košile či oblek jsou šity dle předem daných střihů a ty se již jen přizpůsobují konkrétnímu člověku. Standardním postavám MTM metoda kvalitou střihu dostačuje, cenově se pohybuje okolo patnácti tisíc korun.
ŠD
Tagy: Komentáře, Recenze a testy