Historie košile
Košile. Základní kus šatníku. Tak obyčejná věc, původně spodní prádlo. Dnes zcela svébytný kus outfitu, kterým lze o sobě říci všechno.Dějiny košile jsou velmi dlouhé. Košile vznikla v Evropě zhruba v době středověku, kdy se nosila jako spodní prádlo, ale také jako prádlo noční. Materiálem byla příze nebo len a zpočátku se jednalo o velmi jednoduché střihy, které se zavazovaly tkanicemi. V období novověku začaly košile nabývat sofistikovanějších tvarů a střihů, zámožní měšťané a šlechta si mohli dovolit i luxusnější látky jako například batist. Zároveň se objevily i různé ozdoby košil, sklady, nabírané rukávy, krajky, tkané vzory. Zajímavostí je, že v této době, kdy se oblečení sociálně diferencovalo, začalo se na košile používat bílých látek, které byly odznakem bohatství, bílá košile poukazovala na to, že její nositel má zaměstnance a domácí personál, že nemusí sám manuálně pracovat. Manuálně pracující dělníci a zemědělci nikdy běžně bílé prádlo nenosili, pouze svátečně, pokud takové vůbec vlastnili. Výjimečnost bílé barvy pro košili se uchovala až do dnešních dob – na nejslavnostnější okamžiky se vždy nosí pouze bílá košile.
Košile dnešního typu začala vznikat v 70. letech 19. století. V této době se začaly košile zapínat na knoflíčky. Do té doby nahoru nošený límec se postupně u civilních košil otáčí směrem dolů, na počátku 20. století je dolů nošený límec již zcela běžným. Používají se francouzské dvojité manžety, ale i jednoduché s našitým knoflíčkem. Materiály jsou již velmi ušlechtilé a jemné, například popelíny, twily nebo oxfordy. Látka typu oxford je v dnešní době chápána jako méně formální, protože má strukturovaný povrch, je tkaná do malých vzorů, pruhů, nebo kár a používá se na velmi běžně nošené košile. Látka typu twill je tkána diagonálně a tkaním vzniká jemný lesk na látce, díky čemuž se taková látka hodí i na společenské a byznysové košile. Nejluxusnějšími a nejslavnostnějšími materiály jsou popelín , velmi jemně tkaný materiál, a také Sea Island bavlna . Ta je ještě jemněji tkaná než popelín, z většího počtu vláken, její barvy jsou pak sytější a lesk připomíná přírodní hedvábí. Taková košile je velmi jemná, lehká a působí luxusním dojmem. Opravdový znalec kvalitní materiál pozná, mimo jiné i tak, že přírodní ušlechtilé materiály se vždy trochu mačkají. Nemačkavé a nežehlivé košile, které jsou dnes mylně považovány za kvalitní, nikoho mezi dobře oblečené gentlemany neposune. Tyto košile jsou upravovány pomocí čpavku, což není právě ideální na celodenní nošení. Ušlechtilá přírodní látka nejen že lépe vypadá, ale je i vzdušná a méně se v ní muž potí. Harvy Santose i na korunované hlavě.
Ty nejklasičtější a nejluxusnější košile se vždy drží svých historických předchůdců, neexperimentují a neobejdou se bez pravých perleťových knoflíčků. Perleťový knoflíček je jedním ze znaků košile šité na míru. Dalším je dělené zádové sedlo, aby košile lépe seděla, monogram a samozřejmě perfektně padnoucí střih a dostatečná délka rukávů i košile celkově. Na zakázku šitá košile má také z vnitřní strany sedla vyšité logo krejčovství, ze kterého pochází. Pokud je košile vzorovaná, měl by vzor, ať se jedná o kostičku nebo proužek, v sešitých částech vždy navazovat. Zejména si toho můžeme všimnout na přechodu mezi ramenem a rukávem. Některé vzory je těžké na sebe navázat, ovšem alespoň právě na rameni by se o to krejčí měl vždy pokusit.
Co se týká pravidel pro nošení košil, pak platí, že čím barevnější košile s různými výraznými detaily, tím méně je formální. Taková košile se hodí na víkend nebo večerní posezení s blízkými přáteli. Na denní nošení do práce a na jednání se hodí jemné pastelové barvy s decentním vzorkem, například proužkem. Na večerní události, na důležité obchodní schůzky, svatby, křtiny, ale i pohřby se nosí vždy bílá košile. Oblíbená černá košile patří spíše k jeansům, do obleku je méně vhodná, nicméně vždy záleží, jak chceme působit na okolí a jakou pozici zastáváme. Jinou košili si může vzít majitel reklamní agentury a jinou partner advokátní kanceláře. Nejdůležitější zásadou nošení košil je jejich každodenní čistota a nažehlenost . Eleganntí košile do obleku musí být vždy pečlivě vyžehlena, jen pak působí muž jako gentleman. Výjimkou jsou košile ze lnu, které se nosí zejména v létě ve volném čase, u kterých je naopak pomačkaný vzhled vítaným neformálním stylovým prvkem. Správný muž vždy dobře ví, kam se hodí určitý typ košile a jeho šatník obsahuje vždy několik typů košil dle příležitosti.
ŠD
Tagy: Komentáře, Recenze a testy