Štěpán Duháň
BLOG: UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE, RECENZE
Vydáno
31. červenec
2018

Blejzr, povinná výbava muže

87
+87
Blejzr je velmi tradiční součást pánského šatníku, přestože se dle etikety jedná o méně formální oděv než je oblek. Jeho původ není zcela doložitelný, s jistotou však můžeme tvrdit, že pochází z britských ostrovů. Jeden příběh říká, že když v roce 1837 nastoupila na anglický trůn královna Viktorie, vydala se na inspekci jedné z lodí královského loďstva. Její kapitán nechal mužstvu ušít nové uniformy dosud neužívaného střihu. Tyto uniformy se královně velmi líbily, časem se rozšířily mezi celé královské námořnictvo a postupně se staly i civilním oděvem. Loď Jejího Veličenstva nesla jméno Blazer a tak je původ názvu zřejmý.

Blejzr se stal v 19. století odznakem různých klubů a sportovních oddílů a podle toho se lišil barevností a detaily. Klasický blejzr je ovšem vždy tmavomodrý, má dvě řady knoflíků, široké klopy a zlaté knoflíky. Takový blejzr je velmi klasický a nadčasový. V 80. letech minulého století zažil tento kus pánského šatníku obrovskou renesanci a tisíce byznysmenů ho z prostředí klubů přenesly do zaměstnání a byznysu. Dnes je toto sako považováno spíše za méně formální, poněkud sportovní,ale přesto velmi elegantní. Ačkoliv má britský původ, velice oblíbené je ve středozemí, Španělé a Italové ho nosí i do úřadu.

28-The-Rake-Terry-Haste-double-breasted
Double-breasted-4-on-1
double-button-blazer-for-men


V kontinentální Evropě je blejzr skutečně na pomezí formálního obleku a sportovního saka. Jelikož dnes je klasický oblek u mužů méně oblíbený, lze eleganci a formálnost obleku do určité míry nahradit „námořnickým sakem“. Protože pokrok v módě nelze zastavit, jsou u tohoto typu saka i určité varianty. Může mít například jednu řadu knoflíků nebo jinou barvu než modrou, obvykle černou, zelenou nebo vínovou. Mladší pánové se pak nemusí držet tradičních zlatých knoflíků, ale mohou zvolit stříbrné nebo i barevné, které sako opticky odlehčí a dodají mu mladistvost a šmrnc.

MM00081 NAVY
cont  double-trouble-opt
s1200


Tento typ saka se vždy šije z ušlechtilých materiálů jako je vlna, případně vlna s příměsí hedvábí nebo kašmíru. Střih blejzru se skoro nemění, nosí se téměř 200 let a proto v šatníku každého muže vydrží opravdu dlouhá léta vyplatí se tedy investovat do kvalitní látky. Pokud někoho jeho starší kousek omrzí, může ho oživit třeba výměnou knoflíčků. Ty historické byly zároveň odznakem vojenské příslušnosti, každý pluk nebo klub měl své jedinečné a nikdo z jiného pluku nebo klubu neměl právo je nosit. Proto se u dnešních knoflíčků můžeme velice často setkat s motivy královských korun, kotev, lan nebo plachetnic – dnešní moderní formy stále odkazují na svůj historický původ.

double-breasted-2


Blejzr je ideálním oblečením také proto, že se velice dobře kombinuje s ostatním oblečením. Velmi elegantním způsobem, dnes již klasickým, je kombinace se světle šedými kalhotami, bílou košilí a pruhovanou kravatou. Této varianty ovšem není nutné se pevně držet – velice dobře vypadají prakticky jakékoliv kalhoty, béžové, zelené, světle modré, dokonce i červené. Ideální jsou kalhoty chinos z bavlněné látky, které jsou velice pohodlné, netlačí a dobře sedí. Není nezbytné držet se jen bílé košile, do tmavomodré látky se hodí i světle modrá, růžová nebo i košile s jemným proužkem. Košili lze nosit i s rozhalenkou bez kravaty. Boty pak ladíme dle denní doby, přes den odstíny hnědé nebo černé, ve večerních hodinách pouze černé.

Slavné „námořnické sako“ je i dnes součástí uniforem britského královského námořnictva, mnoha sportovní oddílů, univerzit a klubů a jako takové má své předpisy. Nemusíme se ho však obávat, protože jeho nošením se zařadíme mezi elegantní gentlemany, kteří vyznávají tradiční styl a hodnoty a zároveň touží být oblečeni nadčasově a svěže.


ŠD

Tagy: Komentáře, Recenze a testy

Štěpán Duháň • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. HV

Štěpán Duháň


logo

Módní poradce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím

Cena poradenství je 1000 korun za hodinu.
V případě následné spolupráce, první hodinu konzultace poskytuji zdarma.