Je libo servítek?
Málokterá součást pánského šatníku je tak diskutovanou a nejistou ozázkou každého muže, jako je kapesníček do saka. Tak malá součást oděvu a přitom skutečně znejistí mnohého gentlemana. Ano či ne, a pokud ano, pak kdy a k čemu? Pro rozhodné, sebevědomé a stylové muže je jen jedna odpověď: pokud oblékáme sako, kapesníček vždy.Kapesníček není výsadou formálního obleku s kravatou, skvěle vypadá i v blejzru bez kravaty, dokonce i pokud máme sako oblečené pouze jen k džínům nebo chino kalhotám. Sportovnímu outfitu dodá vzhled ležérnosti, elegance a suverénnosti. Má velkou moc povznést běžné sako či oblek na originální módní kreaci a vytvořit dojem, že jeho majitel se skutečně vyzná. Kapesníčků existuje nespočet variant, barev, vzorů a materiálů. Základním materiálem je hedvábí, popřípadě len, někdy i vlna s kašmírem. Hedvábný kapesníček je velice univerzální, ke sportovnímu lněnému saku bude však stylovější lněný kapesník. Historie kapesníčků, které oblek či sako zdobí a doplňují, sahá do poloviny 19. století. Již v té době byl kapesníček v náprsní kapse vnímán pouze jako ozdoba, případně jako klubový či profesní odznak, naproti tomu bavlněný kapesník určený k běžnému používání se nosil v kapse kalhot. Kapesníček v kapse saka se nikdy nepoužívá jako skutečný kapesník, tak jak jej gentleman ráno do saka vloží, zůstává kapesníček celý den. Existují desítky možností skládání kapesníčku. Nejjednodušší je kapesníček lehce poskládat do čtverce a vložit do kapsy, nebo se může ležérně nařasit. Naprosto vždy se gentleman vyhne látkám, které jsou nalepeny na karton a mají navozovat dojem aranžování. Stejně tak nevytahuje podšívku z kapsy saka, aby tato jako kapesníček vypadala. Obojí lze považovat za vysoce nevkusné.
Kvalitní kapesníček do saka je čtverec o straně zhruba 25 cm, ale může být i větší, záleží vždy na konkrétním výrobci. Ten skutečně kvalitní má vždy ručně obšité kraje, které tvoří úzkou paspulku, jakousi trubičku. Pokud se kapesníček častým skládáním pomačká, lze jej snadno vyžehlit, žehličku snese len i hedvábí. Samozřejmě záměrně pomačkanému kapesníku, který podtrhuje letní styl, nelze nic vytknout. Většina gentlemanů neví, jak kapesníček kombinovat s ostatním oblečením. V dnešní době již žádná striktní pravidla neplatí, pouze to, že kapesník nikdy není ze stejné látky jako kravata ani nemá stejný vzor. Tomuto nešvaru bohužel napomáhají mnozí obchodníci, kteří prodávají krásně zabalené komplety kravaty a kapesníku ze stejné látky. Kravata a kapesník mají ladit, být v souhře, doplňovat se podobností barvy nebo vzoru, nebo být i jemným protipólem. Pokud není nošena kravata, lze kapesníček ladit s páskem hodinek, s jehlicí nebo i s ponožkami.
Na večerní události nebo vysoce společenské denní akce jako jsou svatby a křtiny, je nejvhodnější kapesníček bílý. Do smokingu se správně ani jiný nenosí. Na křtiny a svatby lze použít i světlou barvu, ideálně pastelovou bez vzoru, případně se vzorkem velice jemným a decentním. Výrazné barevné vzory se hodí na běžné denní nošení, čím extravagantnější vzor a barevnou kombinaci užijeme, tím bude outfit méně formálním. Nejlepší a nejhezčí kapesníčky pocházejí z Itálie, velmi známé jsou i francouzské nebo anglické, výběr je skutečně obrovský. Řídit se musíme jen vlastním vkusem. Pouze vkusně zvolený kapesníček krásně doplňující náš celkový vzhled a podtrhující naši osobnost, je tím správně vybraným kapesníčkem, který budeme rádi nosit. Stane se z něj doplněk, bez kterého již nikdy neopustíme náš byt, protože bez něj si budeme připadat poněkud neúplní.
Kapesníčky na uvedených fotografiích pochází z kolekce luxusní neapolské firmy E.Marinella. Tyto kapesníčky jsou vyráběny ručně v rodinné firmě, která má již více než stoletou historii. V Praze se dají tyto malé hedvábné skvosty koupit v obchodě GianCarlo L'UOMO PERFETTO.
http://www.emarinella.com/
http://www.giancarlo.cz/
#kapesnicek #pocketsquares #accessories #fashion #men
ŠD
Tagy: Komentáře, Recenze a testy, Tipy a triky