Maluj jako car!
Nedávno jsem při svém historickém bádání objevil zajímavou knižní publikaci. Album klenotů Mikuláše II.: Sbírka soukromých fotografií ruské carské rodiny. O publikaci jsem zjistil několik málo informací.Publikace je faksimilí původního carova alba, které si vedl v letech 1889 až 1913. Toto album bylo soukromým katalogem, kam si car zapisoval všechny šperky, které dostal darem od svých příbuzných nebo přátel. Jednalo se ryze o privátní klenoty, které dostával k narozeninám, jmeninám, svatbě, ke korunovaci (carem byl korunován v roce 1894) nebo také na Velikonoce. Přestože ve své době byl ruský car nejbohatší člověk na světě, nejednalo se o žádné mimořádné cennosti. Unikátní na této sbírce je fakt, že Mikuláš II. si těchto dárků vážil natolik, že jejich seznam zapisoval do sešitu a k popisu, který se omezil na osobu dárce, si vlastní rukou kreslil jejich podobu.
V 19. století byla malířská průprava u vyšších vrstev součástí vzdělání a lze říci, že car Mikuláš byl skutečně dobrým malířem laikem. To potvrzují drobné akvarely jeho šperků, které jsou precizním technickým záznamem. Těmito šperky byly povětšinou jehlice nebo manžetové knoflíčky, tedy šperky drobné velikosti. O to více zaujme jejich detailní zpodobnění. Carovy jehlice a knoflíčky byly vždy vyrobeny z drahých kovů a případně ozdobeny drahokamy. Jedná se o různé podoby korunek, zvířat, heraldických znamení, monogramů, často jde ale jen o designové ozdoby ve stylu tehdejší módy v užitém umění.
Některé z nich byly vyrobeny u věhlasných klenotnických domů Fabergé nebo Cartier. Pro Milukáše II. ovšem neměly tyto soukromé šperky hodnotu finanční, respektive ta pro něj nebyla důležitá. V originálním albu nejsou žádné informace o hodnotě nebo použitých materiálech šperků, obsahují pouze jména dárců a datum, kdy byly darovány. Seznamy šperků v panovnických nebo šlechtických rodinách byly v 19. století i ve stoletích předcházejících běžné. Na rozdíl od tohoto soukromého carova záznamu se jednalo o oficiální seznamy klenotů s popisem původu, podoby, ale také přesné finanční hodnoty. Tyto oficiální a často velice drahé klenoty se stávaly součástí věna a také dědictvím. Věno každé urozené nevěsty bylo záležitostí úředního aktu, muselo být zcela přesně popsáno a stanovena jeho finanční výše.
Album obsahuje 305 záznámů na 82 stranách. Toto album je unikátní také tím, že bylo objeveno až v roce 1990 ve Státním historickém muzeu v Moskvě. V roce 1999 byla vydavatelstvím Ermitage London vydána faksimile alba pod názvem The Jewel Album of Tsar Nicholas II. and a Collection of Private Photographs of the Russian Imperial Family. Doprovodným textem tuto publikaci doplnil Alexander von Solodkoff, odborník na klenoty firmy Fabergé a Irina A. Bogatskaya, kurátorka archivu kremelského muzea. Publikace byla také doplněna soukromými fotografiemi členů carské rodiny.
Publikace se vzácně objevuje ke koupi na internetu. Je připomínkou zajímavé činnosti ruského cara Mikuláše II. který velice originálně dokumentoval svou sbírku dárků, kde dával průchod svému talentu.
http://www.en.shm.ru/
#car #Mikulas #Nicholas #jewels #fashion #men
ŠD
Tagy: Komentáře, Recenze a testy, Tipy a triky